Atrakcje w Bielsku-Białej dla aktywnych turystów

Posted on 11 stycznia 2017

Bielsko-Biała to duże miasto z przepiękną zabytkową architekturą oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi z zakresu muzyki i teatru – ale jest to też miasto położone u podnóża Beskidu Śląskiego, mające w swoich granicach 17 górskich szczytów, dzięki czemu jest świetną bazą dla fanów aktywnej turystyki. Całoroczna, zróżnicowana oferta noclegowa oraz infrastruktura i oznakowane trasy sprawiają, że warto tu przyjechać, mając w planach aktywne spędzenie czasu.

Ciekawostką jest, że ponad jedna trzecia obszaru Bielska-Białej to chronione obszary przyrodnicze. W obrębie Parku Ekologicznego Dolina Wapienicy rozciągają się rezerwaty przyrody i turystyczne szlaki, ale nie jest to teren w całości dziki, znajdziemy tu i schroniska górskie oraz zabytkowe wille wśród zieleni. Na najchętniej odwiedzane szczyty droga prowadzi przez Cygański Las, czyli park leśny, który w latach 60. XIX wieku z pozostałości całkowicie niezaludnionych leśnych obszarów został przekształcony w przestrzeń rekreacyjną.

Najciekawszą górą jest Szyndzielnia, na szczycie której znajduje się piękne schronisko, a tuż pod nim alpinarium, czyli rodzaj ogrodu botanicznego z typowo górską roślinnością, w tym wypadku Alp Wschodnich i Beskidów. Na szczyt można wejść niewymagającym szlakiem, ale także wjechać kolejką gondolową. Jeżeli następnie wybierzemy się szlakiem na przystosowany dla narciarzy Klimczok, już niewielka odległość dzielić nas będzie od Szczyrku. Popularny ośrodek narciarki mieści się także na Dębowcu, gdzie wielbiciele białego szaleństwa liczyć mogą na naśnieżane sztuczne i oświetlane trasy, a także tor saneczkowy i snowpark.

W sezonie letnim korzystać można ze ścianki wspinaczkowej. Na stoku Równi znajduje się skocznia narciarska jednej z najbardziej znanych w Polsce szkół tego sportu. Wśród szczytów Bielska-Białej znajdziemy też Trzy Kopce, które wyróżniają się obecnością osuwiskowej jaskini. Z kolei Palenica to miejsce, gdzie znajdują się pozostałości dawnego grodu lub ośrodka religijnego. Rowerzyści znajdą w okolicy w sumie ponad 150 km różnych tras, zarówno rekreacyjnych, jak i bardziej wyczynowych. Wielbicieli górskiego kolarstwa przyciągają trasy Enduro Trails o różnym stopniu trudności. Oprócz górskich schronisk i stacji narciarskich w mieście znajdziemy wiele równych obiektów oferujących noclegi. Bielsko-Biała ma hotele, pensjonaty, hostele czy gościnne pokoje oraz liczne restauracje serwujące tradycyjne, jak i bardziej niebanalne menu.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>