Bieszczady dla początkujących w Lesku

Posted on 25 marca 2017

Wizyta w Warszawie (szczegóły w blogu Gwiazdysprzedazy) była niezapomnianą przygodą, ale dzisiaj nie będziemy pisać o pięknie polskich miast. W tym artykule przeczytacie o najpiękniejszym rejonie Polski – Bieszczadach.

Lesko jest niewielkim miasteczkiem, które może sprawiać wrażenie, jakby czas się w nim zatrzymał – raczej ciche i spokojne, obfitujące w zabytki. Ze względu na swoje położenie, często określane jest jako „brama Bieszczad”. Stanowi świetny punkt wyjścia do dalszych wypraw w bardziej dzikie rejony tych gór, jak i miejsce, gdzie można wygodnie spędzić urlop, rozkoszując się ich zaletami – ciszą, świeżym powietrzem, możliwością korzystania z najróżniejszych form aktywności.

Jest to miejsce, gdzie w wielu obszarach poczuć można historię, wyobrazić sobie, jak wyglądało codzienne życie, kiedy ziem doglądały szlacheckie rody, a kupieckie szlaki i miasta zaludnione były przez nacje i wyznania inne niż nasze dzisiejsze społeczeństwo. Świadczą o tym zabytki, jakie zachowały się w Lesku. Oprócz starych kamienic, gotyckiego kościoła i interesującego XIX-wiecznego ratusza, znaleźć tu można różne zabytki. Zamek w Lesku (szczegóły w serwisie Facebook), wybudowany w stylu gotyckim, a po kilku przebudowach wystylizowany na włoską rezydencję w renesansowym stylu, nie należy do największych zamków w Polsce, jest za to bardzo ciekawy, położony w urokliwym parku, z restauracją i pensjonatem w środku. W miasteczku zachowała się również jedna z trzech istniejących przed wojną żydowskich świątyń. Dzisiaj we wnętrzach synagogi można zobaczyć zbiory Muzeum Żydów Galicyjskich oraz dzieła plastyczne bieszczadzkich artystów. Do największych i najlepiej zachowanych należy kirkut, z ponad 2 tysiącami nagrobków i macew. Do innych zabytków Leska należy cmentarz wojskowy z I wojny światowej, ze zbiorowymi mogiłami żołnierzy, a także położony nad Sanem kurhan.

W okolicy do największych ciekawostek i ulubionych miejsc turystów należy Kamień Leski – znajdująca się pośrodku lasu 3 km od miasteczka w Glinnej skała, ukształtowana przez erozję. Wiąże się z nią wiele powtarzanych dawniej lokalnych legend. Warto wybrać się również do rezerwatu Góra Sobień, gdzie oprócz chronionych rzadkich gatunków przyrody, znajdują się również ruiny średniowiecznego zamku. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę. Rejon leska oferuje także możliwość spędzenia czasu na wiele różnych sposobów, od wędrówek pieszych i wypraw rowerowych, po sporty ekstremalne. Zatrzymanie się tutaj na dłużej pozwoli spróbować różnych form aktywności i przekonać się, która okaże się naszą ulubioną.

Jeśli chodzi o noclegi, Lesko ma całoroczną bazę (szczegóły w portalu Meteora) – w której wybierać możemy spośród różnego typu obiektów. Dużą popularnością cieszy się w rejonie agroturystyka. Przystępna baza noclegowa, spokojny klimat miasteczka przesiąkniętego lokalną historią oraz wspaniała przyroda sprawiają, że to miejsce, od którego warto rozpocząć poznawanie regionu.

Bez kategorii


  1. Zygmunt IV pisze:

    Dla początkujących polecam też Ustrzyki Dolne :) bardzo piękne tereny na spacery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>