Tatrzańskie wierchy Bukowiny Tatrzańskiej

Posted on 17 stycznia 2017

Co roku wiele osób zjeżdża się na urlop w Tatry do tamtejszych ośrodków wypoczynkowych, aby podczas wakacji zajmować się aktywną turystyką, związaną głównie z przemierzaniem tras krajoznawczych PTTK, prowadzących przez najciekawsze zakątki górskiego łańcucha. Czeka na nich cała lista z noclegami (Bukowina Tatrzańska – portal meteor), dostosowana do potrzeb wędrowców. Najlepiej położone miejscowości, takie jak chociażby Bukowina Tatrzańska, leżą wprost na siatce szlaków turystycznych PTTK, które w sezonie zapełniają się turystami, pragnącymi wspiąć się na sławne szczyty. W miejscu połączenia kilku malowniczych dolinek wznosi się masyw Giewontu, na którego najwyższym szczycie stoi potężny metalowy krzyż. Z góry przy dobrej pogodzie rozciąga się niesamowity widok na panoramę całych polskich Tatr.

W ścianach tego wierchu występują ciekawe jaskinie, które wiążą się z ludowymi podaniami góralskimi, a pod szczytem górny odcinek podejścia uzbrojono w łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. Na szczyt prowadzi parę różnych tras o zmiennym stopniu trudności i odmiennej długości podejścia. Kolejnym znanym szczytem jest Kasprowy Wierch, na który można wjechać kolejką linową, niemniej jednak warto wejść na górę jednym z atrakcyjnych szlaków, o sporych walorach widokowych. Z grzbietu schodzi szereg różnych tras, a niektóre z nich prowadzą na kolejne, np. Czerwone Wierchy lub Świnicę. Ten znany wierzchołek odwiedziło sporo słynnych osób, w tym paru prezydentów i papież Jan Paweł II. Zimą funkcjonuje tu ośrodek narciarski z ciekawymi trasami zjazdowymi. Podczas wypraw po Tatrach warto również wejść na Kościelec, czyli najwyższy szczyt w Dolinie Gąsienicowej, ponieważ z góry rozciąga się niesamowity widok na szereg innych szczytów, oraz na liczne stawy, których w tej okolicy nie brakuje.

Po skałkach Kościelca chętnie wspinają się także alpiniści. Jedna z tras prowadzących na górę uchodzi za dosyć trudną, ale za to charakteryzuje się lepszymi parametrami widokowymi, natomiast druga stanowi okazję do przyjemnego spaceru po górach. Dla turystów, którzy przyjechali na wypoczynek w Tatry i wykupili tu sobie noclegi, Bukowina Tatrzańska okaże się znakomitą bazą wypadową na tutejsze szczyty. Na amatorów wędrówek wysokogórskich w okolicy czekają piękne trasy prowadzące przez najciekawsze zakątki gór, na które można się włączyć już w ośrodkach wczasowych.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>